Zajęcia edukacyjne
Edukacja ekologiczna to podstawa „Zielonej Szkoły w Perkozie”. Różnorodność proponowanych zajęć prowadzonych przez doświadczonych i zaangażowanych edukatorów pozwala na dowolne skomponowanie programu Twojej Zielonej Szkoły.
Zapoznaj się z tematami i wybierz najbardziej interesujące dla Twojej klasy. Więcej informacji o poszczególnych zajęciach znajdziesz w artykule „Konspekty zajęć” publikowanym w tym dziale. Poniżej przedstawiamy jedynie zasadnicze założenia dotyczące celów dydaktycznych i formy pracy. Każde zajęcia mogą być prowadzone dla dowolnej grupy wiekowej – prowadzący dostosowują formę i zakres treści. Czas trwania wszystkich zajęć to ok. 2 godziny dydaktyczne.
PRZYRODNICZY BLOK DYDAKTYCZNY
1. Las – domem wszystkich…
Głównym celem edukacji przyrodniczo – leśnej jest wykształcenie u dzieci umiejętności obserwacji obiektów i zjawisk przyrodniczych, analizowaniu ich, opisywaniu i nazywaniu. Podczas spotkania i wycieczki z leśniczym dzieci uczą się określać typ lasu, wyróżniać jego warstwy dowiadują się na czym polega gospodarcze i zdrowotne znaczenie lasu.
Koszt – 15,- zł*
2. Co misie lubią najbardziej
Celem zajęć jest zapoznanie się z zagadnieniami pszczelarstwa, poznanie rodzajów miodu i różnych produktów wytwarzanych przez pszczoły. Uczestnicy zajęć zostają zapoznani z różnymi tradycyjnymi metodami wyrobu woskowych świec. W cenę zajęć są wliczone skręcane świeczki z węzy, które uczestnicy – po własnoręcznym skręceniu – mogą zabrać do domu. Zajęcia odbywają się w sali edukacji ekologicznej nr 1 w OSW PERKOZ z odrębnym wejściem zewnętrznym.
Koszt – 20,- zł**
GEOGRAFICZNY BLOK DYDAKTYCZNY
3. Rzeźba polodowcowa i współczesne procesy rzeźbotwórcze
Celem zajęć jest przybliżenie mechanizmu funkcjonowania lodowca (lądolodu) i procesu powstawania rzeźby polodowcowej. Piesza lub rowerowa wycieczka po najbliższej okolicy pozwala przenieść obserwacje modelowe na naturalne środowisko. Dzieci rozpoznają materiał budujący poszczególne formy rzeźby i analizują związki zachodzące między elementami krajobrazu polodowcowego.
Koszt – 15,- zł*
ORNITOLOGICZNY BLOK EDUKACYJNY
4. Jaki to ptak ?
Celem zajęć jest zapoznanie z zasadami prowadzenia obserwacji ornitologicznych w warunkach terenowych. Zajęcia omawiają sprzęt potrzebny do obserwowania ptaków, zaznajamia z metodyką prowadzenia obserwacji ptaków w terenie. W trakcie spaceru przedstawiane są zasady rozpoznawania gatunków ptaków w warunkach polowych.
Koszt – 15,- zł*
DYDAKTYCZNY BLOK RECYCLINGU
5. Oczyszczanie ścieków
Celem zajęć jest pokazanie zasad działania oczyszczalni ścieków a także wskazanie jak można zmniejszyć zanieczyszczenie wód jeszcze w gospodarstwach domowych. Zajęcia realizowane są podczas spaceru tematycznego po oczyszczalni ścieków w Olsztynku.
Koszt – 15,- zł*
– ponadto wymaga opłacenia transportu do oczyszczalni.
WODNY BLOK DYDAKTYCZNY
6. Ryby i ekosystem jeziora
Zajęcia odbywają się w Gospodarstwie Rybackim w Swaderkach. Głównym celem jest edukacja opierająca się na przekazywaniu informacji teoretycznych o życiu ryb i funkcjonowaniu ekosystemów wodnych i popieranie ich konkretnymi przykładami. Np. temat odżywiania się ryb jest połączony z karmieniem ryb, odłowy połączone z demonstracją sprzętu i sieci.
Koszt – 15,- zł*
– ponadto wymaga opłacenia transportu do gospodarstwa rybackiego.
7. Ocena czystości jezior
Przedstawienie prostych, biologicznych i chemicznych metod oceny czystości wód jeziornych. Próbki pomiarowe są pobierane przez uczniów osobiście z brzegu lub z jachtu wyposażonego w sprzęt do poboru różnych próbek. Analiza próbek następuje w grupach.
Koszt – 17,- zł*
*Cena za ucznia, grupa min 15- max 30 os.
**Cena za ucznia, grupa min 15- max 25 os