Skip links

Miejsca

obozowe

Na terenie naszego ośrodka znajduję się kilka miejsc obozowych o różnej ilości miejsc do postawienia swojego obozu.

Kolonie i obozy

Zielone Szkoły

W Ośrodku dostępne są dwie sale konferencyjne ze sprzętem multimedialnym. Dla grup posiadamy ofertę na dodatkowe zajęcia integracyjne. Na terenie ośrodka posiadamy wypożyczalnie sprzętu wodnego, wieże ze skrzynek oraz tyrolkę.

Wyjazdy grupowe

Organizujemy na terenie ośrodka imprezy integracyjne w formie imprez okolicznościowych lub plenerowych. Dysponujemy dwoma miejscami grillowymi wraz z zadaszeniem. Salę mieszczącą do 120 osób z widokiem na jezioro.

Pobyty indywidualne

W ośrodku dysponujemy 220 miejscami, stołówką oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego co tworzy idealne miejsce dla rodzinnych pobytów oraz indywidualnych wyjazdów.

Wydarzenia harcerskie

Ośrodek Perkoz to 250 miejsc obozowych z murowanymi łaźniami. Dla grup harcerskim mamy do dyspozycji dwa miejsca ogniskowe oraz przystań żeglarską.

Imprezy okolicznościowe

W Ośrodku Perkoz dysponujemy kilkoma salami do organizacji imprez okolicznościowych. Nasze sale pomieszczą do 120 osób.

Jezioro

Pluszne Wielkie

Nazwa jeziora pochodzi od miejscowości Pluski. W 1949 roku zmieniono urzędowo poprzednią niemiecką nazwę jeziora Gross Plautziger See (1878), na polską nazwę Jezioro Pluszne. W 2006 roku Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych przedstawiła w wykazie hydronimów nazwę Jezioro Pluszne Wielkie. Długość 8750 m, szerokość 1900 m, powierzchnia 908 ha, głębokość maksymalna 52,0 m, średnia 15 m; linia brzegowa o długości 30 000 m tworzy liczne (7) półwyspy i zatoki. Zachodnia długa i wąska zatoka, rozciągająca się od Zielonowa po Kołatek, bywa wyodrębniana jako Pluszne Małe, natomiast wschodnia jako Zatoka Księżycowa. Na jeziorze są trzy wyspy: największa o powierzchni około 4,7 ha, zadrzewiona, leży na plosienaprzeciwko wsi Pluski, pozostałe dwie małe, niskie, bezdrzewne, otoczone szuwarami leżą na północnym plosie (0,5 ha) oraz na krańcach południowego na wysokości Łańskiego Pieca (0,35 ha). Największy z półwyspów nazywany jest Waszeta. Płycizny 1-metrowe stanowią 7,9% ogólnej powierzchni jeziora. Do zatoki Pluszne Małe dopływa ciek Kanał Świerkocin z jeziora Staw, a z południowej części głównego plosa wypływa Kanał Swaderki do jeziora Poplusz Wielki, który łączy się z rzeką Marózką, a następnie z Łyną i Jeziorem Łańskim. Na północ i na południe od Zielonowa dopływają dwa cieki odwadniające łąki w okolicy Gryźlin. Zlewnia bezpośrednia jeziora wynosi 993 ha (Różański i wsp. 2003). Poruszanie się po jeziorze łodzią motorową wymaga specjalnego pozwolenia. Na Plusznym obowiązuje strefa ciszy.

Okolica

z atrakcjami

Muzeum Budownictwa Ludowego to najstarszy i największy Skansen w tej części Polski. Latem ten niecodzienny park etnograficzny często staje się areną fantastycznych imprez plenerowych. Skansen jest piękny i zarazem unikalny, bo zwykle w muzeach na powietrzu spotyka się drewnianą zabudowę, a tutaj spotyka się również budowle kamienne, albo drewniano-kamienne
Adres: Park Etnograficzny, ul. Leśna 23, Olsztynek

to średniowieczna, pokrzyżacka warownia, mieści dziś zespół szkół
Adres: Zamek, ul. Zamkowa, Olsztynek

Dawny kościół ewangelicki mieści się na rynku w Olsztynku, jest to jeden z najstarszych budynków w mieście, zbudowany w II połowie XIV wieku w stylu gotyckim, z wysoką wieżą dominującą ponad całym miastem. Dziś jest to Salon Wystawowy Muzeum Ludowego w Olsztynku
Adres: Dawny Kościół, ul. Zamkowa, Olsztynek

Dom Mrongowiusza to zabytkowy dom stojący na rynku, w cieniu dawnego kościoła ewangelickiego. Powstał w dawnej baszcie, na linii średniowiecznych murów obronnych Olsztynka. A jak doszło do jego powstania? W XVI wieku niektóre średniowieczne baszty murów obronnych zmieniono w domy mieszkalne poprzez dostawienie ścian od strony miasta i przykrycie dachem. Dom w baszcie usytuowanej przy kościele powstał w II połowie XVI wieku i wówczas budynek należał do parafii ewangelickiej. Na parterze mieściła się szkoła ewangelicka, a na piętrze mieszkanie nauczyciela. W latach 1761-67 owy dom zamieszkiwała rodzina rektora Bartłomieja Mrongowiusza, stąd dzisiejsza nazwa zabytkowego domu w Olsztynku
Adres: Dom Mrongowiusza, ul. Zamkowa, Olsztynek

Ratusz już w czasach średniowiecza był jednym z najważniejszych budynków w mieście. Pierwotny gmach nie przetrwał jednak do naszych czasów, gdyż w 1685 roku strawił go pożar. Od tamtego czasu budowla była kilkukrotnie niszczona i odbudowywana. Obecny gmach wzniesiono niedługo po zakończeniu I wojny światowej. Ratusz szczęśliwie przetrwał II wojnę światową, lecz mniej szczęścia miał dobudowany do niego hotel Kaiserhof. W budynku ratusza od 2015 roku działa Multimedialne Muzeum Stalagu IB i Historii Olsztynka, w którym dowiemy się więcej o historii miasta oraz o tragicznych losach jeńców wojennych. Elementem ekspozycji są obiekty należące do więźniów, które odnaleziono na terenie obozu.

Naprzeciwko ratusza stoi wspomniany już przez nas wcześniej tannenberski lew, który przetrwał wojenną zawieruchę. Pomnik był hołdem dla 147. Pułku Piechoty, który wsławił się w bitwie pod Tannenbergiem, i oryginalnie stał obok nieistniejącego już mauzoleum Hindenburga.

Jeziora to naturalne dobro tych ziem, zapraszające do wypoczynku na łonie przyrody, wśród około 40 malowniczych jezior w gminie warto wymienić Pluszne, Łańskie, Mielno, Maróz, Sarąg czy Jemiołowskie. Zbiorniki te, prócz typowo letnich uciech gwarantują udane połowy wędkarzom.

Rezerwat Krajobrazowo-Geomorfologiczny Źródeł Rzeki Łyny im. Prof. Romana Kobendzy”, rezerwat faunistyczny „Rzeka Drwęca”, rezerwat „Ostoja bobrów na rzece Pasłęce” oraz rezerwat „Bagno Nadworskie”

Rejony wokół Olsztynka idealnie nadają się na turystykę rowerową, a wytyczone trasy ułatwiają poruszanie się po okolicy

Hucie zobaczysz, jak powstają szklane cudeńka, jak wprawne ręce trzeba mieć i sporo doświadczenia, by ze szkła wydobyć unikalne kształty, a ponadto wszelakie barwy.
Adres: Huta Szkła Artystycznego, ul. Mrongowiusza 38, Olsztynek

Zapytaj o

dostępność

Infrastruktura stanowi doskonałe warunki dla miłośników aktywnego wypoczynku, pasjonatów sportów wodnych oraz rodzin z dziećmi. Na tle niesamowitego, mazurskiego krajobrazu można organizować zarówno wypoczynek dla dzieci i młodzieży jak i integracyjne wyjazdy firmowe oraz różnego rodzaju spotkania, szkolenia, bankiety oraz imprezy okolicznościowe.

    🍪 Ta strona używa plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenie internetowe.